PROJEKT
„Utrwalamy wspomnienia pionierów polskiego złota”
realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu
współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych
w ramach Programu „ UTW – Seniorzy w akcji”
Pomysł projektu zrodził się wśród słuchaczy UTW już na początku 2022 roku, kiedy to zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy włączyć się w obchody jubileuszu 70-lecia odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Postanowiliśmy utrwalić postaci siarkowców, którzy wyróżnili się swoimi postawami i osiągnięciami a niestety szybko odchodzą.
Napisaliśmy projekt, który został złożony na konkurs ogłoszony przez TIT w ramach programu „UTW-Seniorzy w akcji”.
Z 216 projektów po trzy etapowej selekcji zostało wybranych 21 projektów, które uzyskały granty na częściowe finansowanie ich realizacji. Umowa dotacji została podpisana w sierpniu 2022 roku, a od 1 września rozpoczęła się praca w ramach projektu.
Niejako w wyniku dyskusji nad kształtem i merytoryczną stroną projektu powstały wnioski do Rady Miasta Tarnobrzega o przyznanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Tarnobrzega wieloletniemu dyrektorowi KiZPS Siarkopol Panu Eugeniuszowi Gutmanowi, a także o ogłoszenie roku jubileuszu Rokiem Siarkowców. Obydwa wnioski zostały zrealizowane. UTW został zaproszony przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega do komitetu organizacyjnego obchodów roku „Pamięci górników i pracowników tarnobrzeskiego zagłębia siarkowego”. Patronat honorowy nad obchodami roku jubileuszu objął Prezydent Miasta Tarnobrzega Pan Dariusz Bożek.
Realizacja projektu.
Została utworzona grupa koordynacyjna projektu w składzie:
Krystyna Frąszczak, Zbigniew Młodawski, Andrzej Turaj, Jakub Palacz, Marek Grabowski pod przewodnictwem animatora projektu Jana Palacza.
Merytorycznie projekt przewiduje:
– Spotkania członków uniwersytetu poświęcone tematyce siarkowej oraz wykłady poświęcone tej tematyce.
– Wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe dla członków UTW.
– Popularyzację zbiorów Muzeum Przemysłu Siarkowego zarówno wśród młodzieży jak uczestników UTW.
– Nagranie wywiadów z zasłużonymi siarkowcami, które będą emitowane w TVL TSM jak również radiu Leliwa, które objęły patronat medialny nad projektem.
– Zrealizowanie filmu dokumentalnego pokazującego naszych pionierów, ale również historię przemysłu siarkowego, związanego z nim rozwoju miasta oraz wydarzenia roku jubileuszowego.
– Projekt zakończy się uroczystym spotkaniem w Tarnobrzeskim Domu Kultury uczestników projektu, członków UTW, mieszkańców miasta, które połączone będzie z programem artystycznym oraz poczęstunkiem.
Serdecznie zapraszamy członków UTW do wzięcia udziału w imprezach organizowanych w ramach projektu.