Adres

ul. Kardynała Wyszyńskiego 10, 39-400 Tarnobrzeg

Telefon

15 823 57 48 wew. 28

 RYTWIANY, STASZÓW  28 maja 2022.

Zwiedziliśmy PUSTELNIĘ  ZŁOTEGO  LASU  w Rytwianach a o godz.18. w Staszowie Wodewil – operetka „Lata 20-te, lata 30-te”.

            PUSTELNIA  ZŁOTEGO  LASU znajduje się na terenie gminy Rytwiany, położonej malowniczo w południowo– wschodniej części województwa świętokrzyskiego, posiadającej 16 tys. ha lasów i wiele malowniczych rzek.  Na terenie samej Pustelni można zwiedzić:

KOMPLEKS KLASZTORNY Pustelni Złotego Lasu składał się z murów zewnętrznych  i wewnętrznych, zabudowań gospodarczych, kościoła, ogrodów   i 16 domków pustelniczych. Usytuowana na niewielkim wzniesieniu Pustelnia Złotego Lasu otoczona była murem klauzurowym zewnętrznym – oddzielającym teren całej Pustelni od otaczającego ją lasu, i murem wewnętrznym – dzielącym jej teren na poszczególne obszary użytkowe.  Kościół  W centrum pustelni znajduje się świątynia o prostej, surowej i proporcjonalnej bryle oraz barokowym układzie architektonicznym. Wieża została usytuowana w połowie bocznej elewacji południowej, co dało efekt kościoła klasztornego z wieżą zegarową.  Główne części kościoła to nawa główna, w której znajdował się główny chór zakonny, chór tylni w pomieszczeniu za ołtarzem, dwie kaplice – św. Romualda i św. Jana Chrzciciela, a także kompleks składający się z zakrystii, konfesjonału i lavabo po prawej stronie oraz kapitularza z lewej.

OGRODY KLASZTORNE na miejscu dawnych kamedulskich ogrodów, pozwalają na relaks i kontemplację w zaciszu klasztornych murów. W ogrodzie znajdują się grządki warzywne, owocowe drzewa i krzewy, a także park. W ogrodzie usytuowano altanki, miejsce na grilla oraz ognisko, a także przepiękne oczko wodne z mostkiem. Ogrody otoczone są przepięknymi lasami, które oddzielają ośrodek od miasta i zgiełku, dając poczucie wyciszenia i wewnętrznego spokoju.

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Staszów-Ośrodek Kultury – Operetka „Lata 20-te, lata 30-te”

Udostępnij:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email

Ostatnie aktualności