Adres

ul. Kardynała Wyszyńskiego 10, 39-400 Tarnobrzeg

Telefon

15 823 57 48 wew. 28

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich – 31.03.2023

31 marca 2023 byliśmy  na wycieczce w Krzemionkach Opatowskich, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krzemionki to rezerwat archeologiczny znajdujący się w województwie świętokrzyskim. Te prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego przetrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W tym miejscu odkryte zostały wyrobiska eksploatacyjne dopiero w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza. Wysokość podziemnych wyrobisk to 55 do 120 cm. Tak więc górnicy drążyli skały na leżąco lub na kolanach co było dla nich ogromnym utrudnieniem. Z pozyskanego krzemienia wyrabiano narzędzia, głównie siekiery, których odbiorcami byli mieszkańcy części Europy. Krzemień dziś nazywany jest kamieniem optymizmu lub świętokrzyskim diamentem. W trakcie wycieczki zwiedzaliśmy Muzeum archeologiczne, które zrobiło duże wrażenie na uczestnikach. Trasa turystyczna w Krzemionkach Opatowskich obejmuje 1,5 kilometra, a na trasie można zobaczyć oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń oraz hałdy górnicze, które tworzą zupełnie unikatowy krajobraz. Co ciekawe – na jednej ze skał znaleziono oryginalny symbol Bogini Matki Ziemi liczący ponad 2000 lat. Znajduje się on m.in. w logo Krzemionek Opatowskich. Według naukowców – miał  za zadanie chronić górników.  Część trasy znajduje się pod ziemią i to właśnie ona uchodzi za najciekawszą. KRZEMIONKI są największym i najlepiej zachowanym obiektem na świecie związanym z pradziejowym górnictwem. Zwiedzanie Krzemionek w dwóch grupach po 22 osoby trwało 2 godziny.

Następnym etapem wycieczki było miasto  Opatów  położone w województwie świętokrzyskim. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kolegiaty Św. Marcina, romańskiej budowli z XII wieku. Zachowała ona wiele pierwotnych elementów, później rozbudowana nosi dziś cechy wszystkich stylów architektonicznych, z bogatym wystrojem, głównie barokowym. Najcenniejszym zabytkiem jest płaskorzeźba włoskiego mistrza przedstawiająca „Lament Opatowski” – renesansowe arcydzieło, na którym widnieje aż 41 postaci opłakujących śmierć kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego. Świątynia  wznosi się zaraz za murem wraz z Bramą Warszawską z XVI wieku, która jako jedyna zachowała się w Opatowie. Następnie zwiedzaliśmy zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku, który znajduje się na dawnym wzgórzu zwanym Żmigród. Klasztor po pożarze został przebudowany w stylu barokowym a  jego piękne wnętrze w kolorach błękitu ma sprawiać wrażenie, że jesteśmy w niebie.                                      

Zwiedzaliśmy również Rynek Opatowski. Wspaniały przewodnik przybliżył nam bardzo ciekawą historię Opatowa.  Na rynku znajduje się pomnik poświęcony dowódcy Dywizji Krakowskiej. To płk. Ludwik Topór-Zwierzdowski, który uczestniczył w Powstaniu Styczniowym w 1863 – 1864 roku.
Wycieczka była nasycona dużą dawką historii, uczestniczyło 44 seniorów z UTW.
Końcowym punktem programu wycieczki było zakupienie słynnych krówek opatowskich, bo być w Opatowie i wrócić bez krówek, to nie uchodzi. Wycieczkę z której wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, (bo i pogoda nam dopisała) zorganizowała Jadwiga Skotnicka. Wrażeniami z wyjazdu podzieliły się Jadzia i Gosia.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Skype
Email

Ostatnie aktualności